: MENU :

- Historia szkoły
- Aktualności
- Dyrekcja
- Nauczyciele
- Kontakt


: Dla nauczycieli, rodziców i uczniów :

- Dokumenty szkolne
- Ocenianie
- Regulaminy
- Egzamin gimnazjalny
- Lektury szkolne
- Wykaz podręczników


: ZOBACZ :

- Kalendarz szkolny
- "Mała Pozytywka"
- Rada Rodziców
- Samorząd Uczniowski
- Przydatne linki


 : TURYSTYKA :

- Historia miejscowości
- Informacje o gminie
- Mapa dojazdu
- Zabytki gminy
- Sławni mieszkańcy
- Polecamy
- Punkt Informacji Turystycznej


: ARCHIWUM :











Z ogromną radością informujemy, że po raz drugi nasza szkoła zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Otwarta Szkoła” w obszarze „Edukacja obywatelska”. Wyniki konkursu można obejrzeć w linku Wyniki V edycji konkursu "Otwarta Szkoła".
Partnerem w realizowanym projekcie „Europa czy prowincja” było Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca” w Świnicach Warckich. Opiekunem grupy uczniów jest pan Arnold Kaliszka.

Poniżej zamieszczamy opis zwycięskiego projektu.

My, uczniowie małego wiejskiego gimnazjum, zrzeszeni w Szkolnym Klubie Europejskim "Eurodziałacz" postanowiliśmy  zająć  się zagadnieniem, które trapi wielu naszych rówieśników i mieszkańców gminy. Postawiliśmy sobie pytanie czy  nasza miejscowość to „Europa czy prowincja?”. Chcieliśmy pokazać całemu światu, że  mieszkańcy gminy Świnice Warckie - mogą czuć się Europejczykami. Postanowiliśmy najpierw dowiedzieć się, co o tym myślą nasi koledzy, rodzice i mieszkańcy naszej miejscowości. O pomoc w realizacji pomysłu poprosiliśmy największą organizację pozarządową w gminie - Stowarzyszenie „Mamy Wielkie Serca”, które działa na rzecz  edukacji społecznej, oświaty i kultury. Na największym festynie w gminie „Dniu Ziemniaka”, we wrześniu 2012 roku poprosiliśmy 150 mieszkańców gminy, w tym najważniejsze osoby z panem Wójtem, Starostą powiatu, o wypełnienie ankiety, która pokazała, co sądzą o swojej „europejskości” świniczanie. Inną ankietę wypełnili  uczniowie gimnazjum, którzy powiedzieli nam co myślą o naszej miejscowości, jakie są ich obawy i czy wiążą swoją przyszłość z naszą gminą. Krótkie, ale precyzyjnie ułożone ankiety pomogły zaplanować dalsze działania.
Duże zainteresowanie naszymi działaniami, a w szczególności ciekawymi wynikami ankiet spowodowało chęć pokazania ich na jak najszerszym forum. Stworzyliśmy stronę internetową, na której dokumentowaliśmy nasze działania, a po co została stworzona najlepiej mówi jej nazwa http://chwalipietarzswinicki.manifo.com
Badając „europejskość” naszej szkoły, w styczniu 2012 roku zrealizowaliśmy projekt „Tu byłem” - stworzyliśmy mapę naszych kontaktów z Europą. Wszyscy uczniowie zaznaczyli miejsca w Europie, w których byli, gdzie mają rodzinę i znajomych. Mapę pokazaliśmy w naszej szkole i w Gminnej Bibliotece Publicznej. Udowodniliśmy, że nie zamykamy się we własnych granicach, chętnie wyjeżdżamy, mamy kontakty z „wielkim światem”.
Przeglądając informacje o naszej miejscowości zawarte w Internecie, stwierdziliśmy, że jest ich niewiele. Na mapach google, dostępnych z każdego miejsca na świecie, umieściliśmy zdjęcia miejsc, które warto odwiedzić, z których jesteśmy dumni.
Uznaliśmy, że miarą "europejskości" każdej gminy jest umiejętność korzystania z funduszy europejskich. Sprawdziliśmy, jak instytucje, które mają bezpośredni wpływ na naszą edukację, starają się o poszerzenie swojej oferty, pozyskując fundusze na swoją działalność. Przeprowadziliśmy wywiady z dyrektorem gimnazjum, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej i dyrektorem biblioteki. Dowiedzieliśmy się o kilkudziesięciu programach i projektach, które były finansowane z pieniędzy unijnych, wszystko zapisaliśmy na naszej stronie internetowej.  Kiedy uzyskaliśmy informację, że rok 2013 jest Europejskim Rokiem Obywateli, postanowiliśmy pokazać  wszystkim  korzyści dla naszej szkoły płynące z bycia obywatelem Europy. Nakręciliśmy film-reklamę, wykorzystując między innymi formę Lip dub i  umieściliśmy go  na portalu YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=Tjelss1oT30. W pracach nad filmem uczestniczyli wszyscy uczniowie gimnazjum.
Podczas trwania całego projektu szukaliśmy każdego śladu wpływu członkostwa europejskiego na życie na naszym terenie. Po rozmowie z Wójtem gminy wiedzieliśmy, co zostało zrobione, dofinansowane z pieniędzy unijnych
Pokazaliśmy wszystkie te miejsca, tworząc fotograficzną galerię tablic informacyjnych, na których widać nazwy programów i instytucji finansujących przedsięwzięcie. Można je obejrzeć na naszej stronie
Stwierdziliśmy, że wszystkie nasze zrealizowane pomysły warte są pokazania mieszkańcom gminy. Przedstawiliśmy wszystko Wójtowi i dostaliśmy zaproszenie na festyn gminny, który odbył się 26 maja 2013 r. Pokazaliśmy wszystko, co zrobiliśmy w ciągu roku. Uczestnicy otrzymali ulotki - wyniki ankiet, mogli obejrzeć mapę kontaktów z Europą, film i galerię tablic. Nasze stoisko wzbudziło wielkie zainteresowanie, wszyscy chcieli wiedzieć, dlaczego nazywamy siebie Europejczykami.






 Wstecz

Certyfikat "Projekt z klasą"